O projekcie
„Opera z klasą – program szkoleniowy dla nauczycieli szkół średnich” to innowacyjny, pilotażowy projekt edukacyjno-kulturalny. Skierowany jest do nauczycieli i uczniów ze szkół średnich z województwa zachodniopomorskiego. Istotnym aspektem projektu jest docieranie do miejscowości i obszarów, które z różnych względów zagrożone są marginalizacją i wykluczeniem kulturowym. Projekt jest częścią długofalowej strategii budowania publiczności Opery na Zamku w Szczecinie.
Projekt składa się z kilku etapów, które obejmują:
- warsztat kompetencyjny dla nauczycieli,
- udział młodzieży w spektaklu,
- realizację dwóch lekcji w każdej z klas biorących udział w projekcie,
- aktywizację młodzieży dzięki mobilnej grze edukacyjnej stworzonej w technologii ActionTrack w oparciu o prezentowany spektakl.
WARSZTATY
Podczas warsztatów nauczyciele języka polskiego oraz wiedzy o kulturze poznają techniki animacyjne wykorzystujące nowe technologie do aktywizacji uczniów. Zdobyta wiedza pozwoli im bardziej angażować uczniów w czasie przeprowadzonych lekcji, m.in. dzięki wykorzystaniu multimediów (fragmentów dzieł operowych) oraz mobilnych gier terenowych.
SPEKTAKL
„Mały Książę” to baśniowy spektakl taneczny dla młodzieży inspirowany książką Antoine’a de Saint Exupery’ego. Symboliczny język powieści został przełożony przez choreografkę Lucynę Zwolińską na język tańca. Dzięki temu spektakl pozwala w nietuzinkowy sposób dotknąć kwestii, o których trudno rozmawiać, szczególnie z młodzieżą – dorastania, przemijania, przyjaźni, samotności czy miłości.
Nauczyciele biorący udział w projekcie odwiedzili ze swoimi uczniami Operę na Zamku w Szczecinie, aby obejrzeć spektakl „Mały Książę”. W oparciu o spektakl powstaje mobilna gra terenowa, innowacyjne narzędzie edukacyjne do wykorzystania przez nauczycieli podczas lekcji w oparciu o scenariusz.
MOBILNA GRA TERENOWA
Ważnym elementem projektu jest stworzenie edukacyjnej, mobilnej gry terenowej w oparciu o materiał ze spektaklu „Mały książę”. Gra „Planeta teatr” korzysta z fińskiej technologii ActionTrack. Każdy może pobrać bezpłatną aplikację, aby następnie zeskanować kod QR z dostępem do gry. Gra korzysta z lokalizacji gracza – aby w nią grać, trzeba wyjść z telefonem na dwór i odwiedzić określone punkty na terenie szkoły. Gra będzie stanowiła innowacyjne narzędzie edukacyjne dla nauczycieli w trakcie lekcji z uczniami.